Szlifowanie i docieranie zaworów

Szlifowanie, czyli inaczej docieranie zaworów niezbędne jest nie tylko w przypadku już zużytych głowic – i tym samym zużytych zaworów. Zdarza się, że zamawiane tańsze odpowiedniki markowych części mają fabrycznie niedotarte zawory, wymagające doszlifowania ze względu na ich właściwości techniczne.

Oferowane produkty do szlifowania zaworów i gniazd pochodzą jedynie od sprawdzonych producentów. To marki i serie najlepiej sprawdzające się nawet w bardzo trudnych warunkach, dlatego po dokładnej selekcji właśnie te propozycje umieściliśmy w naszym sklepie oraz wypożyczalni.

Najlepszy sprzęt do szlifowania zaworów

Szlifowanie zaworów ma na celu usunięcie przede wszystkim rdzy, zbierającego się latami nagaru oraz wszystkich możliwych zanieczyszczeń, jakie osadzają się w gnieździe oraz na samym zaworze. Docieranie zaworów ma również zagwarantować ich szczelność, dlatego proces ten jest tak ważny i musi być wykonany z pomocą odpowiednich narzędzi.

W naszej ofercie można znaleźć cały wachlarz różnorodnych, specjalistycznych narzędzi do szlifowania zaworów i gniazd. Podzielone są zgodnie z przeznaczeniem oraz z wielkością.

Profesjonalne serie gotowe do szlifowania zaworów

Wybierając asortyment do naszego sklepu oraz wypożyczalni kierowaliśmy się przede wszystkim wysoką jakością sprzętu oraz jego funkcjonalnością. Dzięki temu udało nam się wyodrębnić szereg najlepszych naszym zdaniem serii produktowych.

Wśród nich znalazły się takie serie urządzeń do szlifowania zaworów i gniazd jak: seria Polir, Orbit, Produal, Titan, Pofile, BG, Focus i Optic w kilku różnych wariantach. Ich różnorodność polega na wielkości i stopniu zaawansowania poszczególnych urządzeń, sposobie zasilania – pneumatycznych lub akumulatorowych czy elektrycznych, a także konkretnym przeznaczeniu. Seria marki Ventil – Polir – przeznaczona jest do szlifowania zaworów wewnątrz korpusów odcinających czy bezpieczeństwa. Serie Orbit mogą znaleźć zastosowanie zarówno podczas mobilnych, serwisowych prac, jak i na miejscu, w warsztacie; przeznaczone są do docierania zaworów zwrotnych, odcinających czy bezpieczeństwa. Zdecydowanie bardziej zaawansowanymi urządzeniami są te z serii Pro Dual, wykorzystywane do regenerowania, a więc zarówno szlifowania zaworów, jak i docierania zaworów stacjonarnie, w warunkach warsztatowych. Podobnie ma się rzecz ze znakomitą serią BG.

Docieranie zaworów

Nowe lub zregenerowane zawory, które mają zostać osadzone w gniazdach zaworowych, praktycznie zawsze wymagają dodatkowego opracowania powierzchni. Właśnie w tym celu wykonuje się docieranie zaworów. Wykorzystując do tego celu oferowany przez nas sprzęt, cała procedura jest nieskomplikowana i wymaga jedynie znajomości podstawowych parametrów. Urządzenie wykona resztę pracy za Ciebie lub w dużej mierze Ci ją ułatwi.

Jak docierać zawory na maszynach zautomatyzowanych?

Sposób postępowania w przypadku docierania zaworów w głowicy każdorazowo zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju maszyny, z pomocą której chce się pracować. Maksymalną precyzję w docieraniu gniazd zaworowych zawsze zapewniają urządzenia zautomatyzowane, pozwalające dokładne określić parametry, jakie powinny posiadać gotowe elementy. Mowa tu o takich maszynach, za pomocą których operator ustawia niezbędne dane na programatorze czasowym włączania. Maszyna samodzielnie steruje kolejnymi etapami prac, sama również dozuje płyn diamentowy i posiada własny system smarowania, odpowiedni do rodzaju docieranych zaworów w głowicy. To zdecydowanie najprzyjemniejsza i najprostsza opcja.

Jak docierać zawory na maszynach manualnych?

W przypadku manualnych urządzeń konieczne jest większe skoncentrowanie się na wykonywanym docieraniu gniazd zaworowych. Wszystko dlatego, że maszyna wykonuje samą pracę docierającą, zaś operator jest odpowiedzialny za kontrolowanie stopnia dotarcia, ale również za dozowanie lubrykatora. Zaletą tego rozwiązania jest kompaktowy rozmiar urządzeń wykonujących w pełni profesjonalne, manualne docieranie zaworów, niezależnie od miejsca. Urządzenie można wykorzystywać zarówno w terenie, jak i w warsztacie, co czyni je jeszcze bardziej uniwersalnym, szczególnie dla fachowców.

O czym należy pamiętać, wykonując docieranie zaworów?

Aby silnik mógł osiągnąć pełną sprawność, niezbędne jest uzyskanie absolutnej szczelności, czyli idealne dopasowanie zaworów do gniazd. Frezowanymi elementami gniazd są ich przylgnie – miejsca styczności ścianek i zaworów. Prawidłowym kątem przylgni, jaki powinny osiągnąć, w przypadku większości producentów, jest 90º, jedynie niewielu stosuje kąt 120º. Trzeba pamiętać, że wykonanie dotarcia zaworów w głowicy zgodnie z tymi parametrami nie zagwarantuje idealnej szczelności. Ta może być uzyskana jedynie podczas ręcznego frezowania.