Napinanie połączeń śrubowych

Napinanie połączeń śrubowych

Jesteśmy jedną z niewielu firm w Polsce, która świadczy usługi napinania dynamometrycznego w pełnym zakresie rozmiarów szpilek (metrycznych i calowych) do maksymalnej siły napięcia

Połączenia śrubowe, które są prawidłowo skręcone wykorzystują swoją elastyczność. Aby wytworzyć siłę docisku muszą zachowywać się jak sprężyny.

Podczas skręcania kluczem dynamometrycznym lub przy użyciu napinacza śruba rozciąga się i próbuje powrócić do swojej pierwotnej długości.

Różnica pomiędzy Skręcaniem i napinaniem

Dokręcanie śrub i napinanie śrub są powszechnymi metodami przy zarządzaniu połączeniami śrubowymi jednak w przemyśle petrochemicznym, chemicznym oraz energetycznym przy skręcaniu najbardziej krytycznych urządzeń i aparatów stosuje się klucze tensometryczne (napinacze).

Klucz dynamometryczny działa zgodnie z zasadą prawa Newtona. Oznacza to, że dla każdej przyłożonej siły istnieje równa i przeciwna siła reaktywna.

W praktyce oznacza to, że podczas obracania nakrętki materiał śruby rozciąga się, powodując naprężenie wewnątrz śruby, która działa jak siła zaciskając na efektywnej długości gwintu. Siła zaciskająca ściąga ze sobą dwa skręcanie elementy (np. kołnierze z uszczelnieniem) i utrzymuje naprężenie wewnątrz śruby.

Moment obrotowy i tarcie!

Tarcie odgrywa ogromne znaczenie podczas operacji dokręcania. Szacuje się, że 10-15% wyjściowego momentu obrotowego faktycznie działa na śrubę. Pozostałe 85-90% wyjściowego moemntu obrotowego jest wykorzystywane do pokonania tarcia między gwintami i pod łbem nakrętki lub śruby. Do tego dochodzą problemy z poprawnym ustawieniem połączeń kołnierzowych, dlatego specjalna uwaga powinna zostać poświęcona na ustawienie osiowości i wysokości kołnierzy przed stosowaniem klucza dynamometrycznego lub tensometrycznego. Pomocne okazują się urządzenia ENERPAC dedykowane do ustawienia prawidłowej pozycji kołnierzy (w tolernacji według normy ASME PCC1-2019) https://verg.com.pl/verg_produkty/urzadzenia-do-pozycjonowania-regulacji-kolnierzy-enerpac-equalizer/